Підняття з річки Случ човна-довбанки довжиною 10 метрів 2020

Човен-довбанка у р. Случ біля смт Березне була виявлена місцевими мешканцями. Перше обстеження затонулого човна та перша спроба його підняття з води  була здійснена восени 2019 року.  Холоднеча та високий рівень води не сприяли цьому, тому першого разу навіть за наявності техніки нам не вдалося навіть зрушити човна з місця.

02 вересня 2020 року ми здійснили ще одну спробу підняти човен. На цей раз ми більш серйозно поставилися до вибору моменту та до організації. Перш за все ми дочекалися коли рівень води у річці суттєво знизився. Також було долучено значно більше осіб. Загальна кількість осіб залучених до підняття човна цього разу сягала близько 40 осіб.

Спочатку ми намагалися “розкопати” човен у річці. Але течія у річці досить швидко знову наносила пісок і наша праця виявилась марною. Після кількох експериментів з загатами було прийнято рішення створити “озеро навиворіт”. Досить швидко з повалених дерев, мішків з землі та піску ми створили озерце посеред річки, з якого за допомогою помпи відводилась вода. Таким чином ми мінімізували дію течії річки та суттєво понизили рівень води у місці залягання човна. Ці маніпуляції сприяли “розкопуванню” човна. Після чого до процесу була долучена техніка – позашляховик Лабяка Романа та міцний трос. Дуже обережно та неспішно велася уся робота. Поступово нам вдалося його зрушити з місця та витягнути на берег. Після цього човен було завантажено краном та фуру та доставлено до Оствиці, де він знаходиться і на цей час.

Зразки деревини човна були відразу передані в Інститут археології НАН України для проведення експертизи та визначення віку самого човна.  Було визначено, що човен виготовлений з дуба й датується періодом кінець XVI – перша половина XVII століття.

Через деякий час Євгеній Заблоцький провів консервацію човна, а Дмитро Крохмалюк створив його 3D модель. Наступними етапами буде зведення навісу та створення металевого скелета, який буде відтворювати (реконструювати) його початкові форми та об’єми.