Реконструкція (версія) ножа знайденого на Дорогобузькому городищі 2022

Руків’я – ріг лося, обойма – срібло.
Консультації – Богдан Прищепа, Oleksii Malev.
Робота – Ігор Лисиця, Юрій Ойцюсь.

ІСТОРИЧНА ДОВІДКА

Ручка кістяна із металевою муфтою з Дорогобужа

Знайдена у східній частині дитинця поблизу оборонного валу в розкопі № 7 (роботи 1984 р.), в культурному шарі часів погрому міста монголо-татарами в середині ХІІІ ст (квадрат 8-г, 5 пласт, індивідуальна знахідка № 76).

Ручка має прямокутну форму, її довжина 10,2 см, у перетині тильний кінець краплеподібний (1,8×1,5 см), а передній, де закріплювався черешок ножа, округлий, діаметром 1,4 см [Прищепа, Нікольченко, 1996, с. 85]. Матеріал, з якого вона виготовлена, щільний, гарно заполірований (слонова кістка чи моржовий зуб?). На тильному кінці ручки є просвердлений наскрізний отвір, до нього з торця просвердлений ще один отвір. Очевидно, через ці отвори протягували шнур.

Це була ручка ножа, залізне лезо якого мало загострений черешок, що забивався в отвір, просвердлений у торці по центру ручки. Лезо ножа втрачене, а черешок залишився в ручці. Для того, щоб кістка не розтріскалася при користуванні, з боку леза на ній було закріплено муфту – це була циліндрична трубка завширшки 2,1 см. На муфті було три медальйони, але один з них не зберігся. Медальйони обрамлені пагонами із двома листочками (чи бруньками), один листочок (той що зліва) звернутий до низу, інший – вгору. В одному з медальйонів зображено птаха у профіль, що рухається вправо, але голова повернута вліво, до піднятого вгору хвоста. В другому медальйоні зображення квітки чи рослини. Зображення на муфті мають аналогії серед зображень на популярних у ХІІ – першій половині ХІІІ ст. прикрасах – колтах: два птахи стоять з обох сторін від стилізованого дерева життя. Тому, вірогідно, у медальйоні, який втрачено, теж було зображення птаха.

Ручка ножа унікальна, на Волині не знаходили подібних виробів. Очевидно, цей ніж входив до спорядження княжого воїна-дружинника.
Богдан ПРИЩЕПА