Археологічна експедиція на Басівкутському городищі 2020

У червні 2020 року на замовлення Управління культури і туризму виконавчого комітету Рівненської міської ради, проводились попередні археологічні дослідження (вишукування) на території Басівкутського городища за адресою м. Рівне, вул. Марусі Чурай. Команда “Оствиці” активно долучилася до досліджень під керівництвом археолога Олексія Войтюка.

Розвідувальні роботи були проведені з метою вивчення культурного шару та виявлення давніх об’єктів у східній частині площадки городища поблизу давнього в’їзду. Одним із завдань було виявлення східного краю попередніх розкопів (2000–2001 рр.). Для цього було закладено розвідкову траншею та зроблено дорізки для повного дослідження об’єктів.

У процесі досліджень виявлено:

  1. Виріб із тваринного ребра. По одній стороні, якого, вирізані трикутні неоднорідні зубці. Виріб розтрісканий під впливом вогню. З огляду на форму доцільним буде припустити, призначення виробу у гончарній справі (для нанесення орнаменту на посуд).
  2. Ніж черешковий, мініатюрний. Спинка пряма, лезо клиновидне у перетині Пластина кістяна. По лицевій стороні заглиблене плетіння, нанесене циркульним свердлом, на звороті залишена внутрішня частина кістки для кріплення з поверхнею. На внутрішньому торці запили для з’єднання.
  3. Наральник масивний, робоча частина підсилена прямокутними нерівномірно обрубаними пластинами одна з яких втрачена. Проте судячи із затертотестей, використовувавсь і без неї. Пластини прикріплені ковальським зварюванням. Трубіца складає ½ довжини наральника. Овальна у перетині, розширюється із тильного боку, у бік гострої частини має косі зрізи.
  4. Наконечник стріли, черешковий (тип 41 за Мєдвєдєвим А.) ромбовидний гньоздівського типу. Перо з випуклими сторонами та ввігнутими плічками найбільше розширення у нижній третині пера, черешок короткий округлий у перетині.
  5. Вигнуте вістря (застосунок для розв’язування такелажу) із пошкодженою робочою частиною, виготовлене із оленячого рогу. З огляду на відсутність затертостей можна стверджувати, що виріб у використанні не був.
  6. Шпора (тип І за Кірпічніковим А.), шип сигароподібний дещо притуплений із перехватом біля дужки. Дужка пряма із двома прямокутними отворами на петлі. У Європі їх називають каролінгськими де побутували у ІХ – Х ст. на Русі доживають до сер. ХІ ст.
  7. Наконечник стріли, черешковий (тип 67 за Мєдвєдєвим А.) зрізень у вигляді вузької витягнутої лопатки, з’являються у другій половині ХІІІ ст.
  8. Гончарний посуд Х ст.

Після аналізу отриманого матеріалу зроблено графічну реконструкцію виявленого житла.